Pielęgnacja biżuterii

  • Możliwość komentowania Pielęgnacja biżuterii została wyłączona

Biżuterii używali do upiększania swojego wyglądu już nasi dalecy przodkowie. Każda kobieta używa jej na co dzień i ma w kuferku zgromadzoną całą masę błyskotek! Różne zestawy zakładamy jednak tylko co jakiś czas – najczęściej czekają one na swoją kolej. Tymczasem biżuteria wymaga stałej pielęgnacji, aby wciąż mogła zachwycać nasze oczy i dodawać nam uroku! Jak należy dbać o złoto, a jak o srebro? Czego wymagają kamienie szlachetne? I czy trzeba pogodzić się z tym, że sztuczna biżuteria po pewnym czasie marnieje?


    OGÓLNE ZASADY

14   Kobiety często zapominają, że przed kąpielą, myciem naczyń, czy rąk, należy ściągać pierścionki, bransoletki i zegarki. Kontakt z wodą najczęściej zgubnie wpływa na całą biżuterię – może ona zmatowieć.  Tym bardziej powinniśmy chronić biżuterię przed kontaktem z różnorakimi detergentami – na przykład z płynami, czy perfumami, a już w szczególności przed środkami do czyszczenia! Pamiętajmy o ściągnięciu biżuterii i nie czyśćmy jej nieodpowiednimi specyfikami. Istnieją właściwe – na przykład do przywracania blasku srebru, czy złotu. Jeśli zaś chcemy wyczyścić dany element, użyjmy do tego miękkiego detergentu, na przykład płynu do mycia rąk. Kontakt z wodą powinien się jednak ograniczyć do zmycia specyfiku po czyszczeniu – nie płuczmy biżuterii w wodzie zbyt długo! Warto również zakupić odpowiednią, miękką chusteczkę do przecierania biżuterii, dzięki której dodamy jej blasku i usuniemy osadzające się na niej zanieczyszczenia.

     ZŁOTO, SREBRO, KAMIENIE SZLACHETNE

Powyższe zasady dotyczą również złota, srebra oraz biżuterii posiadającej kamienie szlachetne. Do czyszczenia można używać szczoteczki do zębów, jednak trzeba zwracać uwagę, by była odpowiednio miękka.
Niezmiernie ważne jest także właściwe przechowywanie. Na powierzchni złotych przedmiotów mogą tworzyć się tlenki, zaś srebro może pokrywać się czarnym nalotem z powodu zanieczyszczenia środowiska – głównie siarką, siarczkami i siarkowodorem, które wchodzą ze srebrem w reakcje chemiczne i tworzą siarczek srebra. Warto zatem często przecierać biżuterię, pozbywając się owych zanieczyszczeń i przechowywać nasze drogocenności w zamykanych woreczkach z zaciskiem. Wcześniej najlepiej owińmy je w miękką szmatkę. W ten sposób zapobiegamy kontaktowi biżuterii z zanieczyszczonym powietrzem – jest to szczególnie istotne w czasie, gdy długo pozostają zamknięte w jednym miejscu.
Kamienie szlachetne mogą zmatowieć i stracić swój blask, dlatego one również powinny być odpowiednio czyszczone. Im kontakt z wodą raczej nie szkodzi, ale ze względu na umieszczenie w złotej, srebrnej lub stalowej oprawie i tak nie powinno się ich długo czyścić w wodzie. Jeśli mamy taką biżuterię, dbajmy przede wszystkim o to, żeby kamienie nie wypadły ze swoich miejsc – ściągajmy wszystko na przykład przed ćwiczeniami fizycznymi.

    SZTUCZNA BIŻUTERIA

A jak dbać o biżuterię sztuczną? Odnoszą się do niej wszystkie wyżej wymienione zasady. Biżuteria powinna być przechowywana w zamkniętym pudełku, w oddzielnych, foliowych woreczkach, nie powinna mieć kontaktu z wodą (szczególnie słoną wodą morską!) i nie powinna być długo wystawiana na światło słoneczne.
Jeśli chodzi o czyszczenie w przypadku biżuterii sztucznej, kąpiel w wodzie stanowczo jest niewskazana. Pozostaje czyszczenie ściereczkami, które pomogą usunąć osady i naloty.