Nieszablonowa i efektowna biżuteria z koralików

  • Możliwość komentowania Nieszablonowa i efektowna biżuteria z koralików została wyłączona

Ręcznie robiona, oryginalna biżuteria, przeżywa dzisiaj prawdziwy renesans.

Wiele plastycznie uzdolnionych osób wykonuje prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej na użytek własny lub na sprzedaż, sięgając po zasoby własnej wyobraźni oraz w gruncie rzeczy nieskomplikowane narzędzia i materiały, szydełko, igłę z nitką, cążki, druty, sutasz, koraliki, kordonek, metalowy drut, modelinę, tkaniny. Różnorodność technik i oryginalne wzornictwo tej biżuterii to cechy wyróżniające i zasadnicze przyczyny jej popularności. W odróżnieniu bowiem od w zasadzie homogenicznej biżuterii klasycznej, ta wykonywana ręcznie skrzy się feerią barw, zadziwia bogactwem kształtów, fascynuje swoją odrębnością i nieszablonowością.

z15Spośród wielu rozmaitych technik szczególnym uznaniem cieszy się ostatnio tak zwany beading, czyli tworzenie najróżniejszych ozdób poprzez zszywanie malutkich koralików.

Jest to metoda czasochłonna i wymagająca dużego nakładu pracy oraz sporej dawki cierpliwości, ale pozwalająca osiągnąć prawdziwie zadziwiające rezultaty. Z umiejętnie dobranych koralików można stworzyć praktycznie wszystko – piękne naszyjniki, urocze kolczyki, niezwykłe broszki i bransoletki. Co ciekawe, można w ten sposób wykreować zarówno bogato zdobione, utrzymane w bizantyjskiej konwencji przedmioty, jak i nowoczesne, surowe i minimalistyczne. Biżuteria z koralików może nawiązywać do sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ale i do stylu hipisowskiego, czerpać inspirację ze stylu etno lub glamour, ale i przypaść do gustu zwolennikom mody ulicznej.

Do tego, aby wykonać atrakcyjną ozdobę z koralików, nie trzeba, przynajmniej na początek, specjalnych umiejętności i doświadczenia.

Można zacząć po prostu od nanizania na żyłkę jubilerską wybranych koralików w określonym układzie. Z czasem warto opanować bardziej wyrafinowane techniki, dające też bardziej efektowne rezultaty. Chodzi między innymi o haft koralikowy polegający na naszywaniu na tkaninie, filcu czy skórze maleńkich koralików, tworząc w ten sposób konkretny wzór. Haft koralikowy można łączyć z innymi rodzajami haftu, na przykład z haftem z sutaszu, z kolei większe koraliki można wykorzystać w technice decoupage.